Menu

Nu med UEFA B-Licens

image Nogle glade gutter, der er helt vilde med Martin og Frederik som bl.a. står for Helsinge Fodbold's specifik fredage :-)
14. december 2020 kl. 22:19

I Helsinge Fodbold vil vi gerne vores trænere, samtidig gør vi alt for at højne kvaliteten på klubbens træning, dette gøres bl.a. ved at tilbyde vores trænere kompetencegivende DBU kurser på alle niveauer.
Helsinge Fodbold kan nu med stolthed lykønske, U10 og Specifik træner Martin Eliott Horslev Jensen samt U15/16 og specifik træner Frederik Hartop Holm som nu kan kalde sig for UEFA B-licens trænere (hvilket dækker over både B1, B2 og B3 licenser)
Disse to ihærdige og ambitiøse gutter har netop afsluttet et meget langt uddannelsesforløb med bravur. Frederik er desuden også uddannet dommer.

De to særdeles kvalificerede trænere, danner hver fredag makkerpar i forbindelse med Helsinge Fodbold's "Specifik fredage", her tilbydes der specifik træning fra U10 til U15 drenge og piger, klubben har naturligvis også specifik målmandstræning for U10 til U16 om fredagen, den tager Christian Andersen sig af, specifik fredagen får stor ros fra spillere, forældre og medtrænere. 

Helsinge Fodbold ønsker Frederik og Martin KÆMPE tillykke med deres UEFA licens, vi er skide stole af jer :-) men hov det stopper ikke her, de nupper da også lige "DBU Talent ID" uddannelsen til foråret.

Flere trænere er i gang med tilsvarende uddannelser, bl.a. er der allerede uddannet en målmandstræner og en mere er på vej, skulle du selv få lyst til en træneruddannelse og et trænerjob, så hold dig ikke tilbage, kontakt klubbens formand, vi har også plads til dig. 

Frederik                                 Martin

Læs om Frederik's og Martin's "trænerrejse" her

Vi har valgt at tage DBU/UEFA trænerlicens og gå på trænerkurser, da vi gerne vil udvikle os selv som trænere,
så vi kan give vores spillere de bedste muligheder og udvikle dem så meget som muligt
På vores forløb har vi været igennem, hvordan vi opbygger effektive træningsmoduler, samt fået værktøjer til at lave og vise og forklare de rigtige træningsøvelser,
for at opnå størst mulig kompetence til instruktionen af spillerne
Derudover har vi fået kendskab til børn og unges udvikling fysiologisk, samt undervisning i de fysiske krav til fodboldspillet

På vores andet forløb har vi været samlet en helt uge med overnatning, samt weekender i træk, sammen med andre dygtige trænere, hvor vi blev undervist i de fodbold tekniske og taktiske emner, og skulle opnå kompetencer i træning af taktiske elementer i fodboldspillet. Vi blev endnu klogere på fysiologi og fik et bredere kendskab til fysisk træning. Vi har derudover arbejdet med ledelse og konflikthåndtering,

Vi har arbejdet meget med spillestilsbolden, hvor vi skulle gå helt i dybden med forsvars-, erobrings, opbygnings- og afslutningsspil, hvor vi i løbet af hele den uge vi var samlet, fik stillet et mediehold fra Fredericia og Ølstykke til rådighed, hvor vi skulle beskrive en spillestil, og udvikle holdet igennem træning i løbet af ugen på det taktiske og træne spillestilen igennem øvelserne vi skulle planlægge, og se hvor langt de blev udviklet i løbet af den uge vi havde dem, da de skulle spille kamp imod hinanden den sidste dag

På sidste forløb, havde vi igen et mediehold til rådighed, som vi skulle planlægge træning for
Derefter blev vi delt i grupper, hvor vi var til supervision i hinandens klubber, sammen med en DBU instruktør, hvor vi skulle planlægge træning for vores eget hold, som vores medkursister og instruktør skulle overvære og evaluere på til sidst.
Det var noget der gav os utrolig meget, også i forhold til hvordan man gør i andre klubber

For 14 dage siden, var vi så endelig til licens eksamen, hvor vi overværede Brøndby U17 - Randers U17
Vi skulle lave en kampanalyse, hvor vi efter kampen fik 50 min, til at beskrive alt, dvs. forsvars- erobrings- opbygnings- og afslutningsspil, hvilket også inkluderer dødbolde. Vi skulle også beskrive 3 ting, teknisk, taktisk og fysisk, som vi ville træne, hvis vi skulle overtage holdet i morgen og beskrive en personkarakteristik på Brøndbys træner, da forløbet har også handlet om ledelse og trænerprofil, hvor vi har lært os selv at kende som trænere.

Vi sluttede af med en test med multiplechoise spørgsmål, som var en sammensæting af de 3 forløb vi har været på

Vi synes det er spændende at blive ved med at udvikle os, så derfor skal vi på DBU Talent ID til foråret,
hvor vi bl.a. skal lære, hvad er et talent? præstation og potentiale og den relative alderseffekt (RAE)



NYHED 23. juni kl. 23:20
Medaljestævne 2025
NYHED
11. april kl. 22:54 Get Moving er kommet til Helsinge Fodbold.
NYHED
03. april kl. 13:07 Årets leder i Gribskov
NYHED
11. marts kl. 12:44 Ny næstformand i DBU
NYHED
09. marts kl. 10:35 Trænersamling 2025 forår.
KAMP PROGRAM
Der er ingen kampe at vise

Banebooking

Uge
Dag
UGE 26
23. juni 2025 - 30. juni 2025
lørdag 28. juni 2025
Kl.
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Mandag
Ma
Tirsdag
Ti
Onsdag
On
Torsdag
To
Fredag
Fr
Lørdag
Søndag
Kl.
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Luk