Menu

Fra Helsinge til Superligaen

image
Kenneth Nielsen
17. marts 2016 kl. 09:08
Jannich Storch har taget springet fra Helsinge til Superligaen, og har blandt andet vundet det danske mesterskab og spillet for u16-landsholdet.

Flere tidligere Helsinge-spillere har taget skridtet videre til diverse divisionsklubber. Blandt andet er Anders Holst i Helsingør, Bjarke Jacobsen er i Vendsyssel og i AB vogter Jannich Storch buret. Men hvorfor endte han egentlig som målmand?

- Det var nok ikke helt mit eget valg. Som lille var jeg faktisk ganske god teknisk, men var måske nok lidt tung og var ikke den hurtigste. Samtidig fyldte jeg godt inde i målet med min størrelse, fortæller Jannich.

Storch blev hurtig fortrolig med jobbet i målet, og blev så god, at han blev hentet til FC Nordsjælland. Her var han en sikker sidste skanse for deres u17 & u19-hold, og i den 2.oktober 2011 kom så et af karrierens store højdepunkter. Debut i Superligaen. David Jensen udgik med en skade, og Storch kom ind og var med til at hjælpe FCN til at tage sejren mod Sønderjyske. Senere den sæson, kunne Storch og resten af Nordsjælland-truppen juble over klubbens første mesterskab.

Et andet af karrierens højdepunkter var, da den 22-årige målmand var med på det danske u16-landshold.

- Det er nok det fedeste jeg har prøvet, udover min debut i Superligaen. Det var super fedt, og noget man jo altid har drømt om. Vi spillede mod et par store nationer som Portugal og Spanien, og man kan nu se nogle af de spillere vi mødte dengang er ved at slå igennem i store klubber. Eksempelvis mødte vi Gerard Deulofeu, der nu er i Everton, siger Storch.

Jannich Storch var i 2009 med på det FC Nordsjælland-mandskab, der kom til Helsinge for at spille mod et sammensat hold fra kommunen, da den nye kunstgræsbane skulle indvies. Her viste han også de tekniske kvaliteter frem, da han sidst i kampen elegant lobbede et straffespark i kassen til 9-1 til gæsterne.

Efter tiden i FC Nordsjælland, valgte Jannich at skifte til AB. Her slog han hurtigt den mere rutinerede Jens Waltorp af, og er i dag klubbens sikre 1.valg mellem stængerne. Pt er traditionsklubben i 2.division, men der arbejdes hårdt på en hurtig tilbagevenden til 1.division.

- Vi rykkede desværre ned i sommers, og det var da bestemt ikke en del af de planer jeg havde for min karriere. Men når man har været med til at rykke ned, må man også hjælpe klubben tilbage. Vores målsætning er helt klar, vi skal rykke op til sommer. Det bliver hårdt, men det er realistisk, siger Storch.

Målmanden følger stadig godt med i hvordan det går barndomsklubben. Dels fordi storebror Niclas en del af førsteholdstruppen i Sjællandsserien, og Jannich indrømmer da også, at det en skønne dag kunne være fedt at spille sammen igen.

- Det kunne være fedt at spille med ham igen, og jeg håber at jeg får lov at prøve det igen. Det ville være dejligt at få lov at råbe og dirigere lidt med ham! Men det bliver nok ikke lige foreløbig, med mindre Helsinge snupper et par hurtige oprykninger, men jeg skal i hvert fald tilbage og spille på et tidspunkt, når jeg forhåbentlig har været ude og opleve en masse ting rundt omkring, siger keeperen.

Helsinge Fodbold har mange unge talentfulde spillere, og Jannich er klar med et godt råd til de unge drenge der går rundt med stjernedrømme i maven.

- Som ung skal man nyde det med drengene og have det sjovt. Men når man så vælger at skifte, eller får muligheden for at komme videre til en elite-klub, så skal man være klar på at det bliver rigtig hårdt. Det er ekstremt svært at komme gennem nåleøjet, og jeg tror jeg var den eneste fra min årgang 1993 i FC Nordsjælland, der kom hele vejen til Superligaen. Det på trods af, at jeg nok langt fra var det største talent fra gruppen. Så det er hårdt arbejde, men også fede tider, som man skal huske at nyde, for det at spille fodbold er det bedste job man kan have, fortæller Jannich Storch.

 

Storch og AB starter sæsonen, og kampen om oprykning til 1.division, i weekenden. Her kommer Aarhus Fremad på besøg på Gladsaxe stadion. Held og lykke i den kommende sæson til AB og Storch’en.