Menu

U12 Drenge - årg. 2009

Velkommen til U12 drengeside.

Løber du rundt med en lille Messi eller Ronaldo i maven og kunne du tænke dig at prøve at spille fodbold sammen med os,
så har du hendes muligheden for at spille sammen med en masse andre drenge.

VI STARTER 6. april

og træner tirsdag og torsdag kl. 17:00 - 18:30

 Vi er 19 fodboldglade drenge 
En typisk træning ser således ud:

  • Opvarmning med bold (tæmninger, vendinger, hurtige fødder med bold)
  • 2-3 pasningsøvelser (hver 2-3 gang med afslutninger på mål indlagt)
  • Posestions spil f.eks. 4x4 med 4 bander, 3x3 med 1 joker, 6x6 med 2 joker,
  • Afsluttende spil til 2 mål, hvor vi lægger begrænsninger ind, f.eks. max 2 berøringer, vi skal spille nærmeste mand, deler banen i 8 zoner og må ikke spille over 2 zoner os

Hvad gør man så hvis man vil starte til fodbold?

Jeg første omgang ikke meget andet slutter ved møde op til et træningspas og deltage.
Her vil du finde ud af om fodbold er noget for dig og hvis vi er så heldige så skal du melde dig ind i klubben og du vil være en del af truppen.
Det eneste krav vi har, at du skal være født i 2009.
Ved spørgsmål er du velkommen til at kontakte holdleder  Marie Kronquist eller  træner  Jesper Leon  mob. 22 21 61 40 og få en snak.
Vi glæder os til at spille med dig.
OBS .... . Hvis der er ændringer i træningstider eller information vil det fremgå "Træningstider" ..

U 12 række 2U12 Drenge 2 8-mands (09) Forår • Pulje 1

Pos. Hold Kampe V U T Point
1 Hørsholm-Usserød IK 3 3 0 0 9
2 Helsinge Fodbold 4 3 0 1 9
3 Ålholm IF 3 2 0 1 6
4 Farum BK 4 2 0 2 6
5 Allerød Fodbold Klub 3 1 1 1 4
6 Nivå-Kokkedal FK 4 1 1 2 4
7 FC Rudersdal 3 1 0 2 3
8 Helsingør IF Fodbold 2 0 0 2 0
9 Espergærde IF 2 0 0 2 0

U12 række 4U12 Drenge 4 8-mands (09) Forår • Pulje 1

Pos. Hold Kampe V U T Point
1 Nivå-Kokkedal FK 4 4 0 0 12
2 Herlev IF 5 4 0 1 12
3 Helsinge Fodbold 4 3 0 1 9
4 BSF 4 2 1 1 7
5 Bagsværd BK 3 2 0 1 6
6 Allerød Fodbold Klub 4 1 1 2 4
7 Frem Hellebæk 4 1 0 3 3
8 Brede IF 4 1 0 3 3
9 Brødeskov IF 2 0 0 2 0
10 IF Bytoften 4 0 0 4 0

U 12 række 2U12 Drenge 2 8-mands (09) Forår • Pulje 1

April 2021

Helsinge Fodbold
2 - 1
livescore
Hjemme
Helsinge Stadion

Espergærde IF

Hørsholm-Usserød IK
5 - 2
livescore
Ude
Hørsholm Idrætspark

Helsinge Fodbold
Maj 2021

Nivå-Kokkedal FK
1 - 3
livescore
Ude
Karsemosegård

Helsinge Fodbold

Helsinge Fodbold
3 - 0
livescore
Hjemme
Helsinge Stadion

Farum BK

Helsingør IF Fodbold
15. maj
Kl. 10.00
Ude
Helsingør Idrætspark

Helsinge Fodbold

FC Rudersdal
29. maj
Kl. 10.00
Ude
Rundforbi Stadion

Helsinge Fodbold
Juni 2021

Helsinge Fodbold
1. jun
Kl. 18.00
Hjemme
Helsinge Stadion

Allerød Fodbold Klub

Ålholm IF
10. jun
Kl. 18.30
Ude
Ålholmskolen

Helsinge Fodbold

U 12 række 4U12 Drenge 4 8-mands (09) Forår • Pulje 1

April 2021

Allerød Fodbold Klub
0 - 8
livescore
Ude
Allerød Idrætspark

Helsinge Fodbold

Helsinge Fodbold
4 - 1
Hjemme
Helsinge Stadion

IF Bytoften

Frem Hellebæk
3 - 7
Ude
Nordkysthallen

Helsinge Fodbold
Maj 2021

Helsinge Fodbold
0 - 1
Hjemme
Helsinge Stadion

Herlev IF

Brede IF
12. maj
Kl. 17.30
Ude
Brede Idrætsplads

Helsinge Fodbold

Helsinge Fodbold
20. maj
Kl. 18.00
Hjemme
Helsinge Stadion

Bagsværd BK

Nivå-Kokkedal FK
30. maj
Kl. 10.00
Ude
Karsemosegård

Helsinge Fodbold
Juni 2021

Brødeskov IF
4. jun
Kl. 17.30
Ude
Brødeskov Stadion

Helsinge Fodbold

Helsinge Fodbold
10. jun
Kl. 18.00
Hjemme
Helsinge Stadion

BSF